Płyta stolarska zbudowana jest z rdzenia z listew z drewna litego (najczęściej sosnowego) oraz z okładziny w postaci jednej lub dwóch warstw okleiny (z drewna liściastego lub iglastego) z każdej strony. Niektórzy producenci oferują płytę stolarską z okładzinami z innych tworzyw drzewnych, np. cienkiej płyty wiórowej lub HDF. W płycie stolarskiej zachowana jest symetria układu włókien w fornirach względem jej środka. Jako spoiwa używa się najczęściej żywic aminowych (mocznikowo-formaldehydowych, melaminowo-mocznikowo-formaldehydowych) lub fenolowo-formaldehydowych.
Ze względu na wysoką jakość powierzchni płyty stolarskiej, poza szlifowaniem rzadko stosuje się dodatkowe wykończeń powierzchni choć możliwe jest jejuszlachetnianie laminatem (CPL, HPL, filmem melaminowym), okleiną sztuczną (na nośniku papierowym, folią), okleiną naturalną (fornirem), a także pokrywanie materiałem malarsko-lakierniczym.
Średnia gęstość płyty stolarskiej to 500-800 kg/m3
W zależności od klasy odporności na wilgoć wyróżnia się płytę stolarską suchotrwałą do użytku w warunkach suchych, oraz wodoodporną do użytku w warunkach zewnętrznych. Na podstawie wyglądu powierzchni wyróżnia się 2 klasy jakości płyty stolarskiej: I oraz II.
Główne zastosowania
Meblarstwo, (konstrukcje meblowe)
Budownictwo (stolarka drzwiowa),
Transport (materiał konstrukcyjny ścian bocznych pojazdów, przyczep oraz naczep).
producenci płyty stolarskiej:
Sklejka Orzechowo S.A.
SKLEJKA-PISZ" PAGED Spółka Akcyjna