Płyta OSB (z ang. Oriented Strand Board – płyta z orientowanych wiórów wstęgowych) jest tworzywem drewnopochodnym wykonanym przez sprasowanie przy udziale temperatury, cząstek drzewnych w postaci cienkich wiórów wstęgowych z klejem. Jako spoiwa używa się żywic melaminowo-mocznikowo-formaldehydowych, fenolowo-formaldehydowych lub izocyjanianowych. Płyta OSB posiada budowę warstwową: warstwy zewnętrzne zbudowane są z elementów o przebiegu włókien równoległym do długości płyty (oś główna), zaś wióry w warstwie wewnętrznej ułożone są poprzecznie do długości płyty (równolegle do osi bocznej). Wszystkie warstwy złożone są z elementów o zbliżonej wielkości.
Uszlachetnianie
O ile poza pokrywaniem filmem fenolowym (płyta szalunkowa o gładkiej powierzchni) oraz powierzchni ryflowanej (płyta antypoślizgowa z odciskiem siatki) nie stosuje się szczególnego sposobu wykańczania szerokich powierzchni płyt OSB, to w ofercie producentów znajdują się płyty z wąskimi powierzchniami wyprofilowanymi do łączenia na pióro i wpust.
Gęstość
Średnia gęstość płyt OSB to 650 kg/m3
Rodzaje płyt OSB
W normie PN-EN 300 wyróżniono następujące typy OSB:
OSB/1 – płyty ogólnego stosowania i płyty stosowane w wyposażeniu wnętrz (łącznie z meblami) do użytkowania w warunkach suchych,
OSB/2 – płyty nośne do użytkowania w warunkach suchych,
OSB/3 – płyty nośne do użytkowania w warunkach wilgotnych,
OSB/4 – płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń do użytkowania w warunkach wilgotnych.
Poza tym niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty o podwyższonych parametrach w zakresie reakcji na ogień.
Zastosowanie
Budownictwo:
poszycia połaci dachowych
ścian zewnętrznych i wewnętrznych
podłogi
stropy
elementy belek dwuteowych
szalunki
Opakowania
Meblarstwo: regały magazynowe